Motor 2.0 dCi (Renault-Nissan M9R) ugrađivao se u Nissan Qashqai (J10) (2006–2014). U EU je to 14,5 % svih novih auta ove generacije.
Izvedbe: 2,0, 2,0 150 KS.
Najskuplji poznati rizik je začepljen DPF, razina ulja raste zbog regeneracija: obično se javlja na 80.000–250.000 km, a popravak stoji 100–1.800 €.
Kvarovi motora ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)
✓ Kvarovi ovog motora provjereni su prema izvorima (10/2026). Svaka stavka ima barem dva neovisna izvora ili službeni opoziv ili tehničku uputu proizvođača dijelova.
Kvar ležajeva radilice / klipnjače (motori proizvedeni do ~2010., rijetko)
obično 100.000–250.000 km · Visok rizik
samo godišta 2005–2010
Znakovi: Lupanje iz donjeg dijela motora, upozorenje tlaka ulja; može završiti zaribanim motorom
Rješenje: Ulje mijenjati svakih 15.000-20.000 km umjesto 30.000 km, uljem RN0720; kod prvog lupanja prestati voziti i dati provjeriti i zamijeniti ležajeve
1.500–4.000 €
Začepljen DPF, razina ulja raste zbog regeneracija
obično 80.000–250.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Upozorenje DPF-a, sigurnosni način rada; razina ulja raste iznad maksimuma (gorivo u ulju), uglavnom kod kratkih vožnji
Rješenje: Prvo provjeriti senzor diferencijalnog tlaka i njegove kablove; razrijeđeno ulje zamijeniti ranije uljem RN0720; prije zamjene filtra u servisu po broju šasije provjeriti otvorene tehničke akcije
100–1.800 €
Kvarovi EGR ventila (uključujući koroziju konektora)
obično 80.000–200.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Gubitak snage, sigurnosni način rada, EGR greške
Rješenje: Provjeriti konektor i kablove EGR-a na koroziju, zatim očistiti ili zamijeniti ventil
150–700 €
Kvarovi karakteristični za model
Curenje panoramskog krova
obično 60.000–250.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Vlažan strop, voda unutra
Rješenje: Očistiti odvode; zabrtviti
0–300 €
Silentblokovi prednjih ramena
obično 80.000–160.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Lupkanje, vuče pri kočenju
Rješenje: Zamijeniti ramena / silentblokove
150–350 €
Mjenjači
Ručni
Istrošena spojka
obično 120.000–200.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Proklizavanje, visoko hvatište
Rješenje: Zamijeniti komplet spojke
500–900 €
Dvomaseni zamašnjak
obično 150.000–220.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Zveckanje u leru, vibracije pri kretanju
Rješenje: Zamijeniti zajedno sa spojkom
700–1.400 €
X-Tronic / Xtronic CVT (Jatco)
Proklizavanje remena i trošenje remenica, nečistoće u hidrauličkom bloku (nuždni rad)
obično 80.000–200.000 km · Visok rizik
Znakovi: Trzanje pri kretanju, motor podiže okretaje a auto ne ubrzava, kašnjenje pri uključivanju D ili R, gubitak snage / nuždni rad kad je zagrijan
Rješenje: Očitati greške CVT-a i provjeriti ima li metala u ulju; ako se otkrije rano zamijeniti hidraulički blok i ulje te isprati hladnjak, inače ugraditi obnovljeni CVT
800–4.500 €
Trzanje CVT-a pri malim brzinama s greškom P17F0 / P17F1 (JF016E / JF017E)
obično 30.000–150.000 km · Visok rizik
samo godišta 2013–2018
Znakovi: Tresenje, trzanje ili ponavljani udarci pri kretanju ili malim brzinama, greška trzanja zapisana u upravljačkoj jedinici mjenjača
Rješenje: Dijagnostika na razini ovlaštenog servisa: P17F1 obično znači novi hidraulički blok (ako remen ne proklizava), P17F0 zamjenu mjenjača; reprogramirati upravljačku jedinicu i isprati hladnjak
800–4.500 €
Zavijanje ležajeva remenica CVT-a
obično 100.000–220.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Zavijanje ili urlanje pri ubrzavanju koje raste s okretajima ili brzinom, a razina ulja i tlakovi su uredni
Rješenje: CVT specijalist treba potvrditi koji ležaj zavija; zamijeniti ležajeve u remontu ili ugraditi obnovljeni mjenjač prije nego nečistoće oštete remenice
1.500–3.500 €
Automatik (pretvarač)
Pretvarač momenta / hidraulički blok
obično 150.000–250.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Zakašnjelo ili grubo mijenjanje
Rješenje: Servis ulja, popravak
300–2.500 €
Servisni plan za ovaj motor
Okvirni trošak redovnog održavanja za 100.000 km: 2.400–5.750 €. Zbroj servisa i dijelova koji se troše prema planu iznad (oko 15.000 km godišnje, nezavisni servis), bez kvarova.
Intervali i okvirne cijene za Nissan Qashqai (J10) s motorom 2.0 dCi (Renault-Nissan M9R). Točan plan prema kilometraži dobiješ u aplikaciji.
Izvedbe ovog motora u modelu Nissan Qashqai (J10)
Izvor: Europska agencija za okoliš (EEA), praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta, CC BY 4.0. CO₂ i potrošnja su službene vrijednosti iz homologacije (WLTP od 2021.), a ne stvarna potrošnja.
Službeni opozivi
Opozivi koje je proizvođač objavio u Ujedinjenom Kraljevstvu za ovaj model (12). Isti opozivi u pravilu vrijede za cijelu Europu. Je li tvoj auto obuhvaćen i je li akcija odrađena, provjeri po VIN-u u ovlaštenom servisu. Opisi su na engleskom, kako ih objavljuje DVSA.
- Kočnice / ABS / ESP Rear right wheel arch protector may deform and rub against and damage brake hose27. 11. 2017. · R/2017/295
- Vidljivost Rear oxygen sensor may fail25. 07. 2016. · R/2016/157
- Ostalo Towbar may detach08. 12. 2014. · R/2014/157
- Upravljanje Possible loss of steering24. 09. 2012. · R/2012/103
- Sustav goriva Fuel may leak03. 04. 2012. · R/2012/038
- Upravljanje Power steering assistance may fail23. 01. 2012. · R/2011/159
- Upravljanje Loss of steering23. 11. 2009. · R/2009/106
- Sustav goriva Fuel may leak from particulate filter08. 12. 2008. · R/2008/174
Česta pitanja
Koji su najveći rizici kod modela Nissan Qashqai (J10) s motorom 2.0 dCi (Renault-Nissan M9R)?
Kvarovi s najvećim rizikom: začepljen DPF, razina ulja raste zbog regeneracija (80.000–250.000 km, 100–1.800 €); kvarovi EGR ventila (uključujući koroziju konektora) (80.000–200.000 km, 150–700 €).
Ima li Nissan Qashqai (J10) 2.0 dCi (Renault-Nissan M9R) remen ili lanac razvoda?
Lanac.
Koje ulje treba Nissan Qashqai (J10) 2.0 dCi (Renault-Nissan M9R)?
5W-30 · Renault RN0720 · ~6,0 L · svakih 15.000 km.
Izvori i napomene
Glavni izvori za kvarove ovog motora:
Kvarovi, intervali i cijene su orijentacijski i prikupljeni iz javnih izvora i iskustava vlasnika; uvijek se osloni na servisnu knjižicu i pregled kvalificiranog servisa. Statistika pregleda: DVSA – Anonymised MOT tests and results, Open Government Licence v3.0. Nizozemski pregledi: RDW Open Data (CC0). Izvedbe motora: EEA, praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta (CC BY 4.0, DG CLIMA). Prijave vlasnika: NHTSA ODI (javno dobro). Opozivi: DVSA Vehicle Safety Branch Recalls Database, OGL v3.0. Nazivi marki i modela zaštićeni su znakovi svojih vlasnika i koriste se samo radi opisa vozila. Kako provjeravamo podatke →
Ažurirano 29. 10. 2026.