Aplikacija je u fazi testiranja i izrade. Podaci su informativni i mogu biti netočni, zato ih provjeri u servisu.
VIN Service Planner
Kvarovi i servis za ovaj model s ovim motorom

Renault Scénic 4 1.5 dCi (K9K)

Dizel · 2016–2022

5
poznatih kvarova
1
Kvarovi karakteristični za model
25,5 %
Udio

Upiši VIN i kilometražu i dobit ćeš plan složen točno za tvoj motor i mjenjač.

Sve o modelu Renault Scénic 4Sve o motoru 1.5 dCi (K9K)

Motor 1.5 dCi (K9K) ugrađivao se u Renault Scénic 4 (2016–2022). U EU je to 25,5 % svih novih auta ove generacije.

Izvedbe: 1,5 110 KS.

Najskuplji poznati rizik je začepljen DPF, neuspješne regeneracije: obično se javlja na 80.000–200.000 km, a popravak stoji 150–1.500 €.

Kvarovi motora ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)

✓ Kvarovi ovog motora provjereni su prema izvorima (10/2026). Svaka stavka ima barem dva neovisna izvora ili službeni opoziv ili tehničku uputu proizvođača dijelova.

Istrošeni injektori (velik povratni protok, nemiran rad)

obično 150.000–250.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Teško paljenje na toplo, nemiran rad, crni dim, gubitak snage, povratni protok izvan tolerancije na testu

Rješenje: Test povratnog protoka i provjera korekcija u mjernim vrijednostima; servisirati ili zamijeniti neispravne injektore s novim bakrenim brtvama

400–1.400 €

Začepljenje (čađa) EGR ventila

obično 80.000–200.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Trzanje u praznom hodu, crni dim, gubitak snage, EGR greške (npr. P0401); gore kod kratkih gradskih vožnji

Rješenje: Provjeriti položaj EGR-a u mjernim vrijednostima; očistiti ventil i usis, zamijeniti ventil ako zapinje ili mu otkaže motor

200–700 €

Začepljen DPF, neuspješne regeneracije

obično 80.000–200.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Upozorenje DPF-a, česte ili prekinute regeneracije, sigurnosni način rada; uglavnom kod auta za kratke vožnje

Rješenje: Prvo provjeriti senzor diferencijalnog tlaka i EGR, zatim prisilna regeneracija, čišćenje ili zamjena; koristiti ulje RN0720 s niskim udjelom pepela

150–1.500 €

Kvar turbopunjača (podmazivanje, crijevo tlaka)

obično 120.000–250.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Zviždanje, plavi dim, potrošnja ulja, gubitak snage ili sigurnosni način rada (P0299, premali tlak)

Rješenje: Prvo provjeriti crijeva i obujmice tlaka te cijevi intercoolera; ako turbopunjač ima zračnost, zamijeniti ga i očistiti ili zamijeniti dovodnu cijev ulja te provjeriti tlak ulja

100–1.400 €

Povećana potrošnja ulja (Blue dCi proizveden 2018.-2021., ažuriranje softvera)

obično 0–100.000 km · Srednji rizik
samo godišta 2018–2021

Znakovi: Razina ulja brzo pada između servisa, ulje može ući u usis; opasnost od premalo ulja u motoru

Rješenje: Često provjeravati razinu ulja; zatražiti u Renault/Dacia servisu besplatno reprogramiranje upravljačke jedinice i test potrošnje ulja

0–200 €

Kvarovi karakteristični za model

Greške R-Link / ekrana

obično 0–150.000 km · Potrošni dio

Znakovi: Smrzavanje, resetiranje

Rješenje: Ažuriranje softvera

0–200 €

Mjenjači

Ručni

Istrošena spojka

obično 120.000–200.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Proklizavanje, visoko hvatište

Rješenje: Zamijeniti komplet spojke

500–900 €

EDC (6 / 7 brzina, suha spojka)

Prerano trošenje suhih spojki: trzanje i trzaji pri kretanju

obično 30.000–150.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Trzanje u gradskoj vožnji, trzaji ili kašnjenje pri kretanju, klepetanje pri malim brzinama, upozorenje o pregrijavanju u koloni ili na usponu

Rješenje: Prvo ažuriranje softvera i reset prilagodbi spojke; ako su vrijednosti istrošenosti na granici, zamijeniti dvostruku spojku i provjeriti semeringe ulaznih vratila (ulje na spojci)

900–1.800 €

Kvar upravljačke jedinice / aktuatora mjenjača: ispada u neutral, ne uključuje stupanj

obično 20.000–170.000 km · Visok rizik

Znakovi: Upozorenje mjenjača, ne uključuje stupanj ili ispadne u neutral u vožnji, nuždni rad, greške upravljačke jedinice mjenjača ili senzora brzine

Rješenje: Očitati upravljačku jedinicu mjenjača odgovarajućom dijagnostikom, ažurirati softver i napraviti prilagodbe; ako greška ostane, zamijeniti neispravan senzor, aktuator ili upravljačku jedinicu

100–1.500 €

EDC (6 brzina, mokra spojka)

DSG mehatronika / ventili

obično 120.000–220.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Grubo mijenjanje brzina

Rješenje: Popravak; ulje mijenjati svakih 60.000 km

800–2.000 €

Servisni plan za ovaj motor

Okvirni trošak redovnog održavanja za 100.000 km: 3.100–7.250 €. Zbroj servisa i dijelova koji se troše prema planu iznad (oko 15.000 km godišnje, nezavisni servis), bez kvarova.

Intervali i okvirne cijene za Renault Scénic 4 s motorom 1.5 dCi (K9K). Točan plan prema kilometraži dobiješ u aplikaciji.

StavkaIntervalOkvirna cijena
Motorno ulje + filter uljaMotorsvakih 10.000 km ili svakih 12 mj.70–150 €
Provjera DPF-a (čađa / pepeo)Emisijesvakih 20.000 km0–60 €
Filter kabine (peludni)Klimasvakih 15.000 km ili svakih 12 mj.15–40 €
Kočiona tekućinaKočnicesvakih 24 mj.50–95 €
Servis klime (punjenje + sušač)Klimasvakih 24 mj.70–150 €
Filter zrakaMotorsvakih 30.000 km ili svakih 24 mj.15–45 €
Filter gorivaGorivosvakih 30.000 km ili svakih 24 mj.40–110 €
Grijači (žarnice)Motorsvakih 100.000 km120–300 €
Remen pomoćnih agregataMotorsvakih 120.000 km70–180 €
Komplet remena razvoda + vodena pumpaMotorsvakih 120.000 km ili svakih 72 mj.450–900 €
Zamjena rashladne tekućineHlađenjesvakih 150.000 km ili svakih 96 mj.70–150 €
Ulje ručnog mjenjačaMjenjačsvakih 150.000 km60–130 €
Prednje kočione pločiceKočniceobično na 30.000–60.000 km60–150 €
Prednji kočioni diskovi + pločiceKočniceobično na 60.000–120.000 km150–320 €
Stražnje kočione pločiceKočniceobično na 50.000–90.000 km50–130 €
Gume (komplet 4)Kotačiobično na 40.000–60.000 km320–700 €
Metlice brisačaKaroserijaprovjera na servisu20–50 €
Akumulator 12VElektrikaprovjera na servisu100–220 €

Izvedbe ovog motora u modelu Renault Scénic 4

IzvedbaUdioGodineCO₂Potrošnja
1,5 Dizel1.461 cm³ · 81 kW (110 KS)23,6 %2017–2022102 g/km—

Izvor: Europska agencija za okoliš (EEA), praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta, CC BY 4.0. CO₂ i potrošnja su službene vrijednosti iz homologacije (WLTP od 2021.), a ne stvarna potrošnja.

Službeni opozivi

Opozivi koje je proizvođač objavio u Ujedinjenom Kraljevstvu za ovaj model (4). Isti opozivi u pravilu vrijede za cijelu Europu. Je li tvoj auto obuhvaćen i je li akcija odrađena, provjeri po VIN-u u ovlaštenom servisu. Opisi su na engleskom, kako ih objavljuje DVSA.

  • Elektronika / softver NOX sensor was not correctly tightened during manufacture19. 11. 2019. · R/2019/370
  • Zračni jastuk Side air curtain may not deploy01. 09. 2017. · R/2017/172
  • Motor / gubitak snage Rear bolts on front seat runner may not be torqued correctly04. 11. 2016. · R/2016/199
  • Kočnice / ABS / ESP Engine power and/or braking efficiency may be affected08. 01. 2016. · R/2016/001

Česta pitanja

Koji su najveći rizici kod modela Renault Scénic 4 s motorom 1.5 dCi (K9K)?

Kvarovi s najvećim rizikom: začepljen DPF, neuspješne regeneracije (80.000–200.000 km, 150–1.500 €); istrošeni injektori (velik povratni protok, nemiran rad) (150.000–250.000 km, 400–1.400 €); kvar turbopunjača (podmazivanje, crijevo tlaka) (120.000–250.000 km, 100–1.400 €); začepljenje (čađa) EGR ventila (80.000–200.000 km, 200–700 €).

Ima li Renault Scénic 4 1.5 dCi (K9K) remen ili lanac razvoda?

Remen · 120.000 km / svakih 72 mj.

Koje ulje treba Renault Scénic 4 1.5 dCi (K9K)?

5W-30 · Renault RN0720 (DPF) / RN0710 · ~4,5 L · svakih 10.000 km.

Isti model s drugim motorima

1.3 TCe / DIG-T (H5H / M282)1.6 dCi (Renault-Nissan R9M, i Mercedes OM626)1.2 TCe / DIG-T (H5Ft)

Drugi modeli s motorom 1.5 dCi (K9K)

Nissan Qashqai (J11) 2013–2021Nissan Qashqai (J10) 2006–2014Renault Clio IV 2012–2019Mercedes-Benz A-Class (W176) 2012–2018Mercedes-Benz A-Class (W177) 2018–Nissan Juke (F15) 2010–2019Renault Captur I 2013–2019Dacia Sandero II 2012–2020Renault Mégane III 2008–2016Dacia Duster II 2017–2024Renault Kadjar 2015–2022Nissan Note E11 2006–2013

Izvori i napomene

Glavni izvori za kvarove ovog motora:

Kvarovi, intervali i cijene su orijentacijski i prikupljeni iz javnih izvora i iskustava vlasnika; uvijek se osloni na servisnu knjižicu i pregled kvalificiranog servisa. Statistika pregleda: DVSA – Anonymised MOT tests and results, Open Government Licence v3.0. Nizozemski pregledi: RDW Open Data (CC0). Izvedbe motora: EEA, praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta (CC BY 4.0, DG CLIMA). Prijave vlasnika: NHTSA ODI (javno dobro). Opozivi: DVSA Vehicle Safety Branch Recalls Database, OGL v3.0. Nazivi marki i modela zaštićeni su znakovi svojih vlasnika i koriste se samo radi opisa vozila. Kako provjeravamo podatke →

Ažurirano 29. 10. 2026.