Aplikacija je u fazi testiranja i izrade. Podaci su informativni i mogu biti netočni, zato ih provjeri u servisu.
VIN Service Planner
Kvarovi i servis za ovaj model s ovim motorom

Citroën C4 2 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16)

Benzin · 2010–2018

6
poznatih kvarova
3
Kvarovi karakteristični za model
10,0 %
Udio

Upiši VIN i kilometražu i dobit ćeš plan složen točno za tvoj motor i mjenjač.

Sve o modelu Citroën C4 2Sve o motoru 1.4 / 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16)

Motor 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16) ugrađivao se u Citroën C4 2 (2010–2018). U EU je to 10,0 % svih novih auta ove generacije.

Izvedbe: 1,6 120 KS.

Najskuplji poznati rizik je povećana potrošnja ulja (klipni prstenovi, gumice ventila): obično se javlja na 60.000–200.000 km, a popravak stoji 150–3.000 €.

Kvarovi motora ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)

✓ Kvarovi ovog motora provjereni su prema izvorima (10/2026). Svaka stavka ima barem dva neovisna izvora ili službeni opoziv ili tehničku uputu proizvođača dijelova.

Istezanje lanca razvoda / trošenje napinjača

obično 60.000–200.000 km · Visok rizik

Znakovi: Zveckanje nakon hladnog paljenja, greške razvoda bregaste, nemiran rad; preskočen lanac savija ventile

Rješenje: Zamijeniti lanac, napinjač, vodilice i zupčanike (i VVT zupčanike ako su istrošeni); držati razinu ulja i mijenjati ulje češće

600–1.300 €

Povećana potrošnja ulja (klipni prstenovi, gumice ventila)

obično 60.000–200.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Ulje treba dolijevati između servisa, plavi dim pri paljenju ili pod opterećenjem, nauljene svjećice i čađa u usisnim kanalima

Rješenje: Prvo isključiti curenja i odzračivanje kartera; zatim zamijeniti gumice ventila (i vodilice), ili prstenove / obradu cilindara ako je kompresija niska

150–3.000 €

Kvar Valvetronica (promjenjivi hod ventila) ili VVT-a

obično 80.000–200.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Lampica motora, nemiran ili oscilirajući ler, gubitak snage i veća potrošnja, greške hoda ventila ili razvoda bregaste

Rješenje: Dijagnosticirati motor Valvetronica, senzor ekscentarske osovine i VVT ventile; prvo provjeriti razinu i tlak ulja; zamijeniti neispravan dio

200–900 €

Curenje rashladne tekućine: vodena pumpa, kućište termostata, ekspanzijska posuda

obično 60.000–180.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Razina rashladne tekućine pada, tragovi na pumpi ili kućištu, upozorenje temperature; pregrijavanje može oštetiti brtvu glave ili glavu

Rješenje: Tlačno ispitati sustav i zamijeniti vodenu pumpu, kućište termostata ili ekspanzijsku posudu koja curi; ne voziti dok se pregrijava

150–500 €

Uporno preskakanje: oštećena sjedišta ventila ili glava motora

obično 80.000–220.000 km · Visok rizik

Znakovi: Preskakanje na jednom cilindru koje se vraća i nakon novih svjećica i bobina, niska kompresija na tom cilindru, treperi lampica motora

Rješenje: Napraviti test kompresije ili curenja prije kupnje novih bobina; glava se mora skinuti radi popravka sjedišta / ventila; provjeriti i sustav hlađenja

700–1.500 €

Curenje ulja: poklopac ventila, karter, napinjač lanca

obično 60.000–200.000 km · Potrošni dio

Znakovi: Tragovi ulja na motoru i ispod auta, miris izgorenog ulja, razina ulja pada bez dima

Rješenje: Zamijeniti brtvu koja propušta; na motorima iz 2010.-2011. provjeriti brtvu i pritegnutost napinjača lanca

80–350 €

Kvarovi karakteristični za model

Elektrohidraulična pumpa servo upravljača

obično 100.000–220.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Teško upravljanje, zavijanje, upozorenje

Rješenje: Zamijeniti pumpu / relej

300–800 €

Prednji ovjes (ležajevi, spone stabilizatora)

obično 60.000–160.000 km · Potrošni dio

Znakovi: Lupkanje preko neravnina

Rješenje: Zamijeniti dijelove

100–300 €

Prekidač stop svjetla / BSI elektrika

obično 80.000–200.000 km · Potrošni dio

Znakovi: Lampice upozorenja, ne radi tempomat

Rješenje: Zamijeniti prekidač; softver BSI

30–300 €

Mjenjači

Ručni

Istrošena spojka

obično 120.000–200.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Proklizavanje, visoko hvatište

Rješenje: Zamijeniti komplet spojke

500–900 €

Dvomaseni zamašnjak

obično 150.000–220.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Zveckanje u leru, vibracije pri kretanju

Rješenje: Zamijeniti zajedno sa spojkom

700–1.400 €

EAT6 / EAT8 (Aisin)

Trzaji pri promjeni stupnjeva u gradu i oklijevanje (softver / prilagodbe)

obično 20.000–240.000 km · Potrošni dio

Znakovi: Trzaji ili udarci pri usporavanju i u gradu, oklijevanje pri kretanju, proklizavanje kad je hladan

Rješenje: Zatražiti najnoviji softver mjenjača i reset prilagodbi; provjeriti razinu i stanje ulja

0–300 €

Trošenje hidrauličkog bloka / unutarnjih lamela zbog starog ulja (velika kilometraža)

obično 120.000–250.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Grube promjene ili proklizavanje koje se pogoršava, tamno ulje mirisa spaljenog, upozorenje mjenjača ili nuždni rad

Rješenje: Zamijeniti ulje (više djelomičnih zamjena ili strojna zamjena s propisanim Aisin / PSA uljem); ako promjene ostanu loše, popraviti hidraulički blok / elektroventile ili remontirati mjenjač

300–3.000 €

ETG / EGS / BMP / SensoDrive (robotizirani)

Aktuator spojke / hidraulička jedinica

obično 80.000–160.000 km · Visok rizik

Znakovi: Ne ubacuje brzinu, 'kvar mjenjača', trzanje

Rješenje: Popravak ili zamjena aktuatora; adaptacija spojke

500–1.500 €

Istrošena spojka (robotizirani)

obično 80.000–150.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Proklizavanje, grubo hvatanje

Rješenje: Zamijeniti spojku + adaptacija

500–1.000 €

Servisni plan za ovaj motor

Okvirni trošak redovnog održavanja za 100.000 km: 2.500–5.550 €. Zbroj servisa i dijelova koji se troše prema planu iznad (oko 15.000 km godišnje, nezavisni servis), bez kvarova.

Intervali i okvirne cijene za Citroën C4 2 s motorom 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16). Točan plan prema kilometraži dobiješ u aplikaciji.

StavkaIntervalOkvirna cijena
Motorno ulje + filter uljaMotorsvakih 10.000 km ili svakih 12 mj.70–150 €
Filter kabine (peludni)Klimasvakih 15.000 km ili svakih 12 mj.15–40 €
Kočiona tekućinaKočnicesvakih 24 mj.50–95 €
Servis klime (punjenje + sušač)Klimasvakih 24 mj.70–150 €
Filter zrakaMotorsvakih 30.000 km ili svakih 24 mj.15–45 €
SvjećicePaljenjesvakih 60.000 km ili svakih 48 mj.50–160 €
Remen pomoćnih agregataMotorsvakih 120.000 km70–180 €
Zamjena rashladne tekućineHlađenjesvakih 150.000 km ili svakih 96 mj.70–150 €
Pregled lanca razvoda (slušaj pri hladnom paljenju)Motorsvakih 150.000 km0–120 €
Ulje ručnog mjenjačaMjenjačsvakih 150.000 km60–130 €
Prednje kočione pločiceKočniceobično na 30.000–60.000 km60–150 €
Prednji kočioni diskovi + pločiceKočniceobično na 60.000–120.000 km150–320 €
Stražnje kočione pločiceKočniceobično na 50.000–90.000 km50–130 €
Gume (komplet 4)Kotačiobično na 40.000–60.000 km320–700 €
Metlice brisačaKaroserijaprovjera na servisu20–50 €
Akumulator 12VElektrikaprovjera na servisu100–220 €

Izvedbe ovog motora u modelu Citroën C4 2

IzvedbaUdioGodineCO₂Potrošnja
1,6 Benzin1.598 cm³ · 88 kW (120 KS)5,4 %2011–2018141 g/km—

Izvor: Europska agencija za okoliš (EEA), praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta, CC BY 4.0. CO₂ i potrošnja su službene vrijednosti iz homologacije (WLTP od 2021.), a ne stvarna potrošnja.

Službeni opozivi

Opozivi koje je proizvođač objavio u Ujedinjenom Kraljevstvu za ovaj model (33). Isti opozivi u pravilu vrijede za cijelu Europu. Je li tvoj auto obuhvaćen i je li akcija odrađena, provjeri po VIN-u u ovlaštenom servisu. Opisi su na engleskom, kako ih objavljuje DVSA.

  • Svjetla Emission recall – On Board Diagnostics18. 08. 2025. · R/2025/346
  • Zračni jastuk Citroen C4 Citroen DS5 Driver Airbag (Takata)31. 07. 2025. · R/2025/300
  • Motor / gubitak snage Citroen DV5R Engines Camshaft Chain.03. 07. 2025. · R/2025/247
  • Zračni jastuk Citroen C4 DriverPassenger Airbag (Takata)01. 11. 2024. · R/2024/447
  • Kočnice / ABS / ESP On the affected vehicles the operation of the brake vacuum pump may be affected by material detaching from the timing belt caused by the ageing of the engine oil.13. 12. 2022. · R/2023/036
  • Kočnice / ABS / ESP On the affected vehicles the operation of the brake vacuum pump may be affected by material detaching from the timing belt caused by the ageing of the engine oil.13. 12. 2022. · R/2023/046
  • Kočnice / ABS / ESP The operation of the brake vacumn pump may be affected due to material detaching from the timing belt23. 06. 2021. · R/2021/238
  • Kočnice / ABS / ESP The brake vacuum pump may be affected by material detaching from the timing belt20. 01. 2021. · R/2020/327

Česta pitanja

Koji su najveći rizici kod modela Citroën C4 2 s motorom 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16)?

Kvarovi s najvećim rizikom: uporno preskakanje: oštećena sjedišta ventila ili glava motora (80.000–220.000 km, 700–1.500 €); istezanje lanca razvoda / trošenje napinjača (60.000–200.000 km, 600–1.300 €); povećana potrošnja ulja (klipni prstenovi, gumice ventila) (60.000–200.000 km, 150–3.000 €); kvar Valvetronica (promjenjivi hod ventila) ili VVT-a (80.000–200.000 km, 200–900 €).

Ima li Citroën C4 2 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16) remen ili lanac razvoda?

Lanac.

Koje ulje treba Citroën C4 2 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16)?

5W-30 / 0W-30 · PSA B71 2290 / BMW LL-04 · ~4,25 L · svakih 10.000 km.

Isti model s drugim motorima

1.6 HDi / TDCi / e-HDi (DV6, 8v / 16v)1.6 BlueHDi (DV6FC)1.2 PureTech (EB)2.0 HDi / TDCi / BlueHDi (DW10)1.6 THP (EP6 turbo, i MINI Cooper S)

Drugi modeli s motorom 1.4 / 1.6 VTi (EP3 / EP6, i MINI N12 / N16)

MINI Hatch (R56) 2006–2013Peugeot 207 2006–2014Peugeot 308 I 2007–2013MINI Countryman (R60) 2010–2016Citroën C3 Picasso 2009–2017

Izvori i napomene

Glavni izvori za kvarove ovog motora:

Kvarovi, intervali i cijene su orijentacijski i prikupljeni iz javnih izvora i iskustava vlasnika; uvijek se osloni na servisnu knjižicu i pregled kvalificiranog servisa. Statistika pregleda: DVSA – Anonymised MOT tests and results, Open Government Licence v3.0. Nizozemski pregledi: RDW Open Data (CC0). Izvedbe motora: EEA, praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta (CC BY 4.0, DG CLIMA). Prijave vlasnika: NHTSA ODI (javno dobro). Opozivi: DVSA Vehicle Safety Branch Recalls Database, OGL v3.0. Nazivi marki i modela zaštićeni su znakovi svojih vlasnika i koriste se samo radi opisa vozila. Kako provjeravamo podatke →

Ažurirano 29. 10. 2026.