Aplikacija je u fazi testiranja i izrade. Podaci su informativni i mogu biti netočni, zato ih provjeri u servisu.
VIN Service Planner
Kvarovi i servis za ovaj model s ovim motorom

Citroën C-Elysée 1.2 PureTech (EB)

Benzin · 2012–2020

5
poznatih kvarova
47,5 %
Udio

Upiši VIN i kilometražu i dobit ćeš plan složen točno za tvoj motor i mjenjač.

Sve o modelu Citroën C-ElyséeSve o motoru 1.0 / 1.2 PureTech (EB)

Motor 1.2 PureTech (EB) ugrađivao se u Citroën C-Elysée (2012–2020). U EU je to 47,5 % svih novih auta ove generacije.

Izvedbe: 1,2 82 KS, 1,2 110 KS, 1,2 83 KS, 1,2 131 KS.

Kvarovi motora ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)

✓ Kvarovi ovog motora provjereni su prema izvorima (10/2026). Svaka stavka ima barem dva neovisna izvora ili službeni opoziv ili tehničku uputu proizvođača dijelova.

Remen razvoda u ulju se prerano troši i raspada (proizvodnja do sredine 2022.)

obično 40.000–140.000 km · Visok rizik
samo godišta 2012–2022

Znakovi: Kroz otvor za ulje vidi se ljuštenje ili nabubreni remen, komadići gume u ulju ili filtru, kasnije upozorenje tlaka ulja ili greške razvoda

Rješenje: Na svakom servisu izmjeriti širinu remena PSA mjerkom i zamijeniti remen ranije ako je izvan granica; u Stellantis servisu provjeriti produljeno jamstvo (10 godina / 175 000 km)

0–1.500 €

Usisno sito pumpe ulja začepljeno komadićima remena (nizak tlak ulja)

obično 40.000–150.000 km · Visok rizik
samo godišta 2012–2022

Znakovi: Lampica tlaka ulja, bučan razvodni mehanizam, greške faznog pomaka bregastih osovina, sigurnosni način rada

Rješenje: Odmah ugasiti motor; skinuti karter, očistiti sito ili zamijeniti pumpu ulja, očistiti ili zamijeniti elektroventile varijatora i pumpe ulja te šuplji vijak dovoda ulja turbopunjača, ugraditi novi remen

0–2.500 €

Kvar vakuum pumpe kočnica zbog komadića remena (opoziv)

obično 40.000–150.000 km · Visok rizik
samo godišta 2013–2020samo kodovi motora: EB2DT, EB2DTS, EB2ADT, EB2ADTS, EB2ADTD, EB2DTSD

Znakovi: Tvrda papučica kočnice, slaba pomoć servo uređaja, upozorenje kočnica ili tlaka ulja

Rješenje: Provjeriti otvorene opozive po VIN-u (akcija iz 2020. za vozila proizvedena 3/2013–4/2017, akcija iz 2023. za 4/2017–12/2020); vakuum pumpu uvijek mijenjati kad se mijenja oštećen remen

0–900 €

Potrošnja ulja: klipni prstenovi (turbo, proizvodnja 2014. – sredina 2018.)

obično 60.000–160.000 km · Srednji rizik
samo godišta 2014–2018samo kodovi motora: EB2DT, EB2DTS, EB2ADT, EB2ADTS, HNZ, HNY

Znakovi: Dolijevanje ulja između servisa, plavi dim, preskakanje paljenja zbog naslaga čađe

Rješenje: Napraviti mjereni test potrošnje ulja u Stellantis servisu (pokriva produljeno jamstvo); izvan jamstva novi klipovi i prstenovi, uz bušenje ovalnih cilindara

0–4.000 €

Potrošnja ulja: separator ulja u poklopcu ventila (turbo, 2018.–2023.)

obično 40.000–160.000 km · Srednji rizik
samo godišta 2018–2023samo kodovi motora: EB2DT, EB2DTS, EB2ADT, EB2ADTS, EB2ADTD, EB2DTSD

Znakovi: Potrošnja ulja između servisa, ulje u usisu, nemiran prazni hod, znojenje ulja na brtvama

Rješenje: Provjeriti tlak u karteru i membranu separatora; zamijeniti poklopac ventila s ugrađenim separatorom (u ovlaštenom servisu pokriva produljeno jamstvo)

0–500 €

Mjenjači

Ručni

Istrošena spojka

obično 120.000–200.000 km · Srednji rizik

Znakovi: Proklizavanje, visoko hvatište

Rješenje: Zamijeniti komplet spojke

500–900 €

AL4 / AT8 (automatik 4 brzine)

Greška regulacije tlaka: grube promjene, nuždni rad u 3. stupnju

obično 80.000–200.000 km · Visok rizik

Znakovi: Udarci ili grubo uključivanje kad je mjenjač zagrijan, upozorenje 'gearbox faulty' i mjenjač ostaje u 3. stupnju (greške poput P1167 / regulacija tlaka)

Rješenje: Prvo provjeriti razinu ulja propisanim postupkom, zatim zamijeniti elektroventil regulacije tlaka; ako se greška vrati, ugraditi obnovljeni hidraulički blok i zamijeniti ulje

250–1.200 €

Servisni plan za ovaj motor

Okvirni trošak redovnog održavanja za 100.000 km: 3.200–6.950 €. Zbroj servisa i dijelova koji se troše prema planu iznad (oko 15.000 km godišnje, nezavisni servis), bez kvarova.

Intervali i okvirne cijene za Citroën C-Elysée s motorom 1.2 PureTech (EB). Točan plan prema kilometraži dobiješ u aplikaciji.

StavkaIntervalOkvirna cijena
Motorno ulje + filter uljaMotorsvakih 10.000 km ili svakih 12 mj.70–150 €
Filter kabine (peludni)Klimasvakih 15.000 km ili svakih 12 mj.15–40 €
Kočiona tekućinaKočnicesvakih 24 mj.50–95 €
Servis klime (punjenje + sušač)Klimasvakih 24 mj.70–150 €
Filter zrakaMotorsvakih 30.000 km ili svakih 24 mj.15–45 €
SvjećicePaljenjesvakih 60.000 km ili svakih 48 mj.50–160 €
Komplet remena razvoda + vodena pumpa (remen u ulju)Motorsvakih 100.000 km ili svakih 72 mj.700–1.400 €
Remen pomoćnih agregataMotorsvakih 120.000 km70–180 €
Zamjena rashladne tekućineHlađenjesvakih 150.000 km ili svakih 96 mj.70–150 €
Ulje ručnog mjenjačaMjenjačsvakih 150.000 km60–130 €
Prednje kočione pločiceKočniceobično na 30.000–60.000 km60–150 €
Prednji kočioni diskovi + pločiceKočniceobično na 60.000–120.000 km150–320 €
Stražnje kočione pločiceKočniceobično na 50.000–90.000 km50–130 €
Gume (komplet 4)Kotačiobično na 40.000–60.000 km320–700 €
Metlice brisačaKaroserijaprovjera na servisu20–50 €
Akumulator 12VElektrikaprovjera na servisu100–220 €

Izvedbe ovog motora u modelu Citroën C-Elysée

IzvedbaUdioGodineCO₂Potrošnja
1,2 Benzin1.199 cm³ · 60 kW (82 KS)20,3 %2015–2019112 g/km—
1,2 Benzin1.199 cm³ · 81 kW (110 KS)11,2 %2018–2018112 g/km—
1,2 Benzin1.199 cm³ · 61 kW (83 KS)5,4 %2018–2020120 g/km—
1,2 Benzin1.199 cm³ · 96 kW (131 KS)5,0 %2018–2018116 g/km—

Izvor: Europska agencija za okoliš (EEA), praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta, CC BY 4.0. CO₂ i potrošnja su službene vrijednosti iz homologacije (WLTP od 2021.), a ne stvarna potrošnja.

Službeni opozivi

Opozivi koje je proizvođač objavio u Ujedinjenom Kraljevstvu za ovaj model (4). Isti opozivi u pravilu vrijede za cijelu Europu. Je li tvoj auto obuhvaćen i je li akcija odrađena, provjeri po VIN-u u ovlaštenom servisu. Opisi su na engleskom, kako ih objavljuje DVSA.

  • Motor / gubitak snage The calibration of the engine management software could result in emissions of NOX which do not comply with the regulatory limits18. 10. 2019. · R/2019/353
  • Zračni jastuk Airbags may not be triggered in the event of a collision10. 05. 2018. · R/2018/128
  • Opasnost od požara Starter motor may not operate correctly24. 04. 2017. · R/2017/139
  • Kočnice / ABS / ESP Loss of control17. 10. 2016. · R/2016/229

Česta pitanja

Ima li Citroën C-Elysée 1.2 PureTech (EB) remen ili lanac razvoda?

Remen u ulju · 100.000 km / svakih 72 mj.

Koje ulje treba Citroën C-Elysée 1.2 PureTech (EB)?

0W-30 / 0W-20 · PSA B71 2312 / B71 2010 · ~3,25–3,5 L · svakih 10.000 km.

Isti model s drugim motorima

1.5 / 1.6 HDi / TDCi / e-HDi (DV6, 8v / 16v)1.6 BlueHDi (DV6FC)1.1 / 1.4 / 1.6 8v & 16v (PSA TU / ET3 / EC5)

Drugi modeli s motorom 1.0 / 1.2 PureTech (EB)

Peugeot 208 I 2012–2019Peugeot 107 / 108 2005–2021Citroën C1 2005–2022Citroën C4 II 2010–2018Opel Corsa F 2019–Citroën C3 II 2009–2016Peugeot 3008 II 2016–2023Citroën C3 III 2016–2024Peugeot 308 II 2013–2021Peugeot 2008 I 2013–2019Peugeot 2008 II 2019–Opel Grandland 2017–

Izvori i napomene

Glavni izvori za kvarove ovog motora:

Kvarovi, intervali i cijene su orijentacijski i prikupljeni iz javnih izvora i iskustava vlasnika; uvijek se osloni na servisnu knjižicu i pregled kvalificiranog servisa. Statistika pregleda: DVSA – Anonymised MOT tests and results, Open Government Licence v3.0. Nizozemski pregledi: RDW Open Data (CC0). Izvedbe motora: EEA, praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta (CC BY 4.0, DG CLIMA). Prijave vlasnika: NHTSA ODI (javno dobro). Opozivi: DVSA Vehicle Safety Branch Recalls Database, OGL v3.0. Nazivi marki i modela zaštićeni su znakovi svojih vlasnika i koriste se samo radi opisa vozila. Kako provjeravamo podatke →

Ažurirano 29. 10. 2026.