Motor 2.0 TSI / TFSI (EA888) ugrađivao se u SEAT Tarraco (2018–danas). U EU je to 12,6 % svih novih auta ove generacije.
Izvedbe: 2,0 190 KS, 2,0 245 KS.
Najskuplji poznati rizik je istrošen aktuator wastegate ventila turbopunjača (greške tlaka punjenja, sigurnosni način rada): obično se javlja na 80.000–200.000 km, a popravak stoji 300–1.800 €.
Kvarovi motora ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)
✓ Kvarovi ovog motora provjereni su prema izvorima (10/2026). Svaka stavka ima barem dva neovisna izvora ili službeni opoziv ili tehničku uputu proizvođača dijelova.
Curenje pumpe rashladne tekućine / kućišta termostata (plastika)
obično 60.000–160.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Gubitak rashladne tekućine, miris tekućine, temperatura oscilira, sporo zagrijavanje ili upozorenje pregrijavanja
Rješenje: Pronaći curenje UV bojom ili tlačnom probom; zamijeniti pumpu i modul termostata kao cjelinu
350–900 €
Ventil odzračivanja kartera (PCV): pukla membrana
obično 60.000–150.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Zviždanje ili šištanje u praznom hodu, nemiran rad, greške siromašne smjese (P0171), veća potrošnja ulja, curenje ulja na brtvama
Rješenje: Provjeriti korekcije smjese u mjernim vrijednostima; zamijeniti PCV ventil / separator ulja
100–350 €
Istrošen aktuator wastegate ventila turbopunjača (greške tlaka punjenja, sigurnosni način rada)
obično 80.000–200.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Gubitak snage, greške tlaka punjenja (npr. P0299), sigurnosni način rada
Rješenje: Usporediti zadani i stvarni tlak punjenja u mjernim vrijednostima kako bi se isključila curenja; popraviti ili zamijeniti aktuator, a turbopunjač ako je istrošen sam wastegate
300–1.800 €
Kvarovi karakteristični za model
Greške multimedije / senzora (softver)
obično 0–150.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Resetiranje, greške kamere ili senzora
Rješenje: Ažuriranje softvera u servisu
0–200 €
Gornji ležajevi amortizera
obično 80.000–160.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Škripanje ili lupkanje pri okretanju
Rješenje: Zamijeniti ležajeve
100–250 €
Mjenjači
DSG DQ200 (7 brzina, suha spojka)
Gubitak tlaka u mehatronici (napuknut akumulator tlaka / kućište)
obično 60.000–200.000 km · Visok rizik
Znakovi: Trzaji ili tvrde promjene, treperi prikaz stupnja, nestanu parni ili neparni stupnjevi, zatim nuždni rad ili auto ne kreće (npr. greška P17BF)
Rješenje: Provjeriti hidraulički tlak kod DSG specijalista; popraviti kućište / akumulator tlaka revidiranim kompletom ili ugraditi obnovljenu mehatroniku, zatim napraviti prilagodbe
700–2.500 €
Prerano trošenje suhih spojki: trzanje i proklizavanje pri kretanju
obično 50.000–150.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Trzanje pri kretanju ili parkiranju, proklizavanje, miris spaljene spojke, upozorenje o pregrijavanju spojke
Rješenje: Očitati istrošenost spojki i prilagodbe dijagnostikom; prvo resetirati prilagodbe, a ako su istrošene zamijeniti dvostruku spojku (s polugama / ležajevima)
900–1.600 €
DSG / S tronic (mokra spojka: DQ250 / DQ381 / DL501)
Kvar mehatronike / upravljačke jedinice DSG-a (mokre spojke)
obično 80.000–220.000 km · Visok rizik
Znakovi: Upozorenje mjenjača, nestanu neparni ili parni stupnjevi (1-3-5 ili 2-4-R), kasne ili krive promjene, nuždni rad ili auto ne vozi
Rješenje: Dijagnostika odgovarajućim testerom; popraviti upravljačku jedinicu / elektroventile ili ugraditi obnovljenu mehatroniku, zamijeniti ulje i filtar te napraviti prilagodbe
800–2.500 €
DQ381: trzaji pri nižim brzinama i zakašnjelo kretanje
obično 20.000–240.000 km · Potrošni dio
samo godišta 2016–2027
Znakovi: Udarac ili trzaj pri prebacivanju u niži stupanj (3. ili 2.) u gradu, stanka od 1-3 sekunde prije kretanja
Rješenje: Zatražiti najnoviji softver mjenjača, zamijeniti ulje i filtar te resetirati prilagodbe; ako ne prestane, provjeriti mehatroniku
0–400 €
Servisni plan za ovaj motor
Okvirni trošak redovnog održavanja za 100.000 km: 2.200–4.950 €. Zbroj servisa i dijelova koji se troše prema planu iznad (oko 15.000 km godišnje, nezavisni servis), bez kvarova.
Intervali i okvirne cijene za SEAT Tarraco s motorom 2.0 TSI / TFSI (EA888). Točan plan prema kilometraži dobiješ u aplikaciji.
Izvedbe ovog motora u modelu SEAT Tarraco
Izvor: Europska agencija za okoliš (EEA), praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta, CC BY 4.0. CO₂ i potrošnja su službene vrijednosti iz homologacije (WLTP od 2021.), a ne stvarna potrošnja.
Službeni opozivi
Opozivi koje je proizvođač objavio u Ujedinjenom Kraljevstvu za ovaj model (7). Isti opozivi u pravilu vrijede za cijelu Europu. Je li tvoj auto obuhvaćen i je li akcija odrađena, provjeri po VIN-u u ovlaštenom servisu. Opisi su na engleskom, kako ih objavljuje DVSA.
- Zračni jastuk Replacement of curtain airbag07. 03. 2024. · R/2024/116
- Vrata / brave / poklopci Possibility that four of the six welding points on the bottom connection of the impact beam for the rear left door are too small10. 07. 2023. · R/2023/200
- Visoki napon / punjenje In some vehiclesthe fuse in the high-voltage system has been produced in part with an insufficient amount of extinguishing sand07. 04. 2022. · R/2022/088
- Motor / gubitak snage Engine design covers could detach from their fixing23. 03. 2022. · R/2022/076
- Sustav goriva The fuel tank walls may not be to the correct thickness07. 02. 2020. · R/2020/031
- Motor / gubitak snage At low engine speeds the engine produces insufficient torque09. 09. 2019. · R/2019/305
- Upravljanje Cracks in the right side of the seat frame/pan17. 07. 2019. · R/2019/230
Česta pitanja
Koji su najveći rizici kod modela SEAT Tarraco s motorom 2.0 TSI / TFSI (EA888)?
Kvarovi s najvećim rizikom: istrošen aktuator wastegate ventila turbopunjača (greške tlaka punjenja, sigurnosni način rada) (80.000–200.000 km, 300–1.800 €); curenje pumpe rashladne tekućine / kućišta termostata (plastika) (60.000–160.000 km, 350–900 €).
Ima li SEAT Tarraco 2.0 TSI / TFSI (EA888) remen ili lanac razvoda?
Lanac.
Koje ulje treba SEAT Tarraco 2.0 TSI / TFSI (EA888)?
5W-30 / 5W-40 · VW 504.00 / 502.00 · ~4,6–5,7 L · svakih 15.000 km.
Izvori i napomene
Glavni izvori za kvarove ovog motora:
Kvarovi, intervali i cijene su orijentacijski i prikupljeni iz javnih izvora i iskustava vlasnika; uvijek se osloni na servisnu knjižicu i pregled kvalificiranog servisa. Statistika pregleda: DVSA – Anonymised MOT tests and results, Open Government Licence v3.0. Nizozemski pregledi: RDW Open Data (CC0). Izvedbe motora: EEA, praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta (CC BY 4.0, DG CLIMA). Prijave vlasnika: NHTSA ODI (javno dobro). Opozivi: DVSA Vehicle Safety Branch Recalls Database, OGL v3.0. Nazivi marki i modela zaštićeni su znakovi svojih vlasnika i koriste se samo radi opisa vozila. Kako provjeravamo podatke →
Ažurirano 29. 10. 2026.