Motor 1.5 BlueHDi / EcoBlue (DV5R) ugrađivao se u Peugeot 3008 2 (2016–2023). U EU je to 36,9 % svih novih auta ove generacije.
Izvedbe: 1,5 131 KS.
Najskuplji poznati rizik je adBlue (SCR): kvar spremnika s pumpom ili injektora AdBlue-a: obično se javlja na 60.000–180.000 km, a popravak stoji 250–1.500 €.
Kvarovi motora ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)
✓ Kvarovi ovog motora provjereni su prema izvorima (10/2026). Svaka stavka ima barem dva neovisna izvora ili službeni opoziv ili tehničku uputu proizvođača dijelova.
Lanac bregastih osovina od 7 mm se isteže ili puca (proizvodnja 10/2017–01/2023, opoziv)
obično 30.000–200.000 km · Visok rizik
samo godišta 2017–2023samo kodovi motora: YH01, YHY, YHZ, YHW, YHV, YH02
Znakovi: Zveckanje iz gornjeg dijela motora, greške razvoda; može puknuti i bez najave i ugasiti motor
Rješenje: Provjeriti opoziv po VIN-u (Peugeot MXL, Citroën / DS NY5); ovlašteni servis besplatno ugrađuje ojačani lanac od 8 mm
0–3.500 €
AdBlue (SCR): kvar spremnika s pumpom ili injektora AdBlue-a
obično 60.000–180.000 km · Visok rizik
Znakovi: Upozorenje AdBlue ili emisija, odbrojavanje do blokade paljenja, lampica motora
Rješenje: Prvo dijagnostika: pumpa je ugrađena u spremnik i mijenja se kao cjelina; kristali na injektoru ili odzračniku spremnika ponekad se mogu očistiti
250–1.500 €
Kvarovi karakteristični za model ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)
Zaslon / i-Cockpit se smrzava, sam se resetira ili pokazuje krive podatke
obično 0–150.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Crn ili zamrznut zaslon, nasumično resetiranje, nestane GPS ili Bluetooth, ponekad lažna upozorenja ili krivi prikaz na digitalnim instrumentima.
Rješenje: Reset i nadogradnja softvera multimedije i instrumenata kod ovlaštenog servisa; modul mijenjati samo ako kvar ostane i nakon nadogradnje.
0–900 €
Lupa prednji ovjes (gornja ležišta amortizera, spone stabilizatora)
obično 50.000–150.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Lupanje sprijeda preko neravnina i ležećih policajaca koje se s vremenom pojačava.
Rješenje: Na dizalici pronaći izvor; zamijeniti gornja ležišta amortizera i/ili spone stabilizatora u paru.
80–400 €
Opoziv: cijevi goriva se mogu izlizati ispod auta (curenje goriva, rizik požara)
obično 0–250.000 km · Visok rizik
samo godišta 2016–2017
Znakovi: Miris goriva ili mokra mrlja ispod parkiranog auta; često nema upozorenja prije curenja.
Rješenje: Kod Peugeot servisa po VIN-u provjeriti je li obavljen opoziv (ugrađena zaštita, izlizana cijev zamijenjena); besplatno.
besplatno / opoziv
Opoziv (Hybrid / Hybrid4): voda u kućištu baterije, rizik požara
obično 0–200.000 km · Visok rizik
samo godišta 2019–2022
Znakovi: Obično bez upozorenja; voda u kućištu visokonaponske baterije uzrokuje koroziju koja može izazvati požar.
Rješenje: Samo plug-in hibrid: kod Peugeot servisa po VIN-u provjeriti je li obavljen opoziv baterije (pregled, antikorozivna zaštita); besplatno.
besplatno / opoziv
Mjenjači
Ručni
Istrošena spojka
obično 120.000–200.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Proklizavanje, visoko hvatište
Rješenje: Zamijeniti komplet spojke
500–900 €
Dvomaseni zamašnjak
obično 150.000–220.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Zveckanje u leru, vibracije pri kretanju
Rješenje: Zamijeniti zajedno sa spojkom
700–1.400 €
EAT6 / EAT8 (Aisin)
Trzaji pri promjeni stupnjeva u gradu i oklijevanje (softver / prilagodbe)
obično 20.000–240.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Trzaji ili udarci pri usporavanju i u gradu, oklijevanje pri kretanju, proklizavanje kad je hladan
Rješenje: Zatražiti najnoviji softver mjenjača i reset prilagodbi; provjeriti razinu i stanje ulja
0–300 €
Trošenje hidrauličkog bloka / unutarnjih lamela zbog starog ulja (velika kilometraža)
obično 120.000–250.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Grube promjene ili proklizavanje koje se pogoršava, tamno ulje mirisa spaljenog, upozorenje mjenjača ili nuždni rad
Rješenje: Zamijeniti ulje (više djelomičnih zamjena ili strojna zamjena s propisanim Aisin / PSA uljem); ako promjene ostanu loše, popraviti hidraulički blok / elektroventile ili remontirati mjenjač
300–3.000 €
Servisni plan za ovaj motor
Okvirni trošak redovnog održavanja za 100.000 km: 2.450–5.900 €. Zbroj servisa i dijelova koji se troše prema planu iznad (oko 15.000 km godišnje, nezavisni servis), bez kvarova.
Intervali i okvirne cijene za Peugeot 3008 2 s motorom 1.5 BlueHDi / EcoBlue (DV5R). Točan plan prema kilometraži dobiješ u aplikaciji.
Izvedbe ovog motora u modelu Peugeot 3008 2
Izvor: Europska agencija za okoliš (EEA), praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta, CC BY 4.0. CO₂ i potrošnja su službene vrijednosti iz homologacije (WLTP od 2021.), a ne stvarna potrošnja.
Službeni opozivi
Opozivi koje je proizvođač objavio u Ujedinjenom Kraljevstvu za ovaj model (38). Isti opozivi u pravilu vrijede za cijelu Europu. Je li tvoj auto obuhvaćen i je li akcija odrađena, provjeri po VIN-u u ovlaštenom servisu. Opisi su na engleskom, kako ih objavljuje DVSA.
- Motor / gubitak snage VSM software Interior door handles03. 06. 2026. · R/2026/228
- Kočnice / ABS / ESP VSM software missing AEB telltale in case of blind camera.21. 04. 2026. · R/2025/542
- Upravljanje Ball Joint Bracket fixation.25. 11. 2025. · R/2025/522
- Opasnost od požara Peugeot 3008v2 508v2 Traction Battery08. 09. 2025. · R/2025/382
- Svjetla Emission recall – On Board Diagnostics18. 08. 2025. · R/2025/344
- Opasnost od požara Peugeot Fuel Pipe18. 07. 2025. · R/2025/277
- Motor / gubitak snage Peugeot DV5R Engines Camshaft Chain.03. 07. 2025. · R/2025/246
- Sustav goriva Peugeot 308 408 3008 5008 Fuel Pipe Leakage13. 02. 2025. · R/2025/054
Česta pitanja
Koji su najveći rizici kod modela Peugeot 3008 2 s motorom 1.5 BlueHDi / EcoBlue (DV5R)?
Kvarovi s najvećim rizikom: adBlue (SCR): kvar spremnika s pumpom ili injektora AdBlue-a (60.000–180.000 km, 250–1.500 €).
Ima li Peugeot 3008 2 1.5 BlueHDi / EcoBlue (DV5R) remen ili lanac razvoda?
Remen · 180.000 km / svakih 120 mj.
Koje ulje treba Peugeot 3008 2 1.5 BlueHDi / EcoBlue (DV5R)?
0W-30 / 5W-30 · PSA B71 2312 · ~4,25 L · svakih 15.000 km.
Izvori i napomene
Glavni izvori za kvarove ovog motora:
Kvarovi, intervali i cijene su orijentacijski i prikupljeni iz javnih izvora i iskustava vlasnika; uvijek se osloni na servisnu knjižicu i pregled kvalificiranog servisa. Statistika pregleda: DVSA – Anonymised MOT tests and results, Open Government Licence v3.0. Nizozemski pregledi: RDW Open Data (CC0). Izvedbe motora: EEA, praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta (CC BY 4.0, DG CLIMA). Prijave vlasnika: NHTSA ODI (javno dobro). Opozivi: DVSA Vehicle Safety Branch Recalls Database, OGL v3.0. Nazivi marki i modela zaštićeni su znakovi svojih vlasnika i koriste se samo radi opisa vozila. Kako provjeravamo podatke →
Ažurirano 29. 10. 2026.