Motor T4 / T5 (VEA benzin) ugrađivao se u Volvo V40 (2012–2019). U EU je to 18,3 % svih novih auta ove generacije.
Izvedbe: 2,0 122 KS, 1,5 152 KS, 1,5 122 KS, 2,0 152 KS.
Najskuplji poznati rizik je puknuta membrana odzračivanja kartera (PCV): obično se javlja na 80.000–180.000 km, a popravak stoji 200–600 €.
Kvarovi motora ✓ Provjereno prema izvorima (10/2026)
✓ Kvarovi ovog motora provjereni su prema izvorima (10/2026). Svaka stavka ima barem dva neovisna izvora ili službeni opoziv ili tehničku uputu proizvođača dijelova.
Velika potrošnja ulja na ranim motorima (klipni prstenovi, do 2016.)
obično 60.000–180.000 km · Visok rizik
samo godišta 2014–2016samo kodovi motora: B4204T11, B4204T12
Znakovi: Upozorenje razine ulja između servisa, često dolijevanje ulja, ponekad plavi dim
Rješenje: Napraviti test potrošnje ulja u ovlaštenom servisu; ako ne prođe, mijenjaju se klipovi i prstenovi novom izvedbom
0–4.500 €
Puknuta membrana odzračivanja kartera (PCV)
obično 80.000–180.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Zviždanje ili neravan prazni hod, zauljena crijeva odzračivanja i čep, curenje ulja na brtvama
Rješenje: Zamijeniti cijeli PCV ventil / odvajač ulja, ne samo membranu, i provjeriti semeringe radilice
200–600 €
Mjenjači
Ručni
Istrošena spojka
obično 120.000–200.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Proklizavanje, visoko hvatište
Rješenje: Zamijeniti komplet spojke
500–900 €
Dvomaseni zamašnjak
obično 150.000–220.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Zveckanje u leru, vibracije pri kretanju
Rješenje: Zamijeniti zajedno sa spojkom
700–1.400 €
Geartronic (Aisin / GM)
Aisin TF-80SC grubo mijenjanje / hidraulički blok
obično 120.000–220.000 km · Srednji rizik
Znakovi: Grubo 2–3 / 3–4, prazan hod
Rješenje: Ispiranje ulja; hidraulički blok
300–1.500 €
PowerShift MPS6 (mokra, Getrag)
MPS6 ulje i trošenje lamela
obično 120.000–220.000 km · Potrošni dio
Znakovi: Grubo mijenjanje sa starim uljem
Rješenje: Zamjena ulja svakih 60.000 km
200–1.500 €
Servisni plan za ovaj motor
Okvirni trošak redovnog održavanja za 100.000 km: 2.200–4.950 €. Zbroj servisa i dijelova koji se troše prema planu iznad (oko 15.000 km godišnje, nezavisni servis), bez kvarova.
Intervali i okvirne cijene za Volvo V40 s motorom T4 / T5 (VEA benzin). Točan plan prema kilometraži dobiješ u aplikaciji.
Izvedbe ovog motora u modelu Volvo V40
Izvor: Europska agencija za okoliš (EEA), praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta, CC BY 4.0. CO₂ i potrošnja su službene vrijednosti iz homologacije (WLTP od 2021.), a ne stvarna potrošnja.
Službeni opozivi
Opozivi koje je proizvođač objavio u Ujedinjenom Kraljevstvu za ovaj model (8). Isti opozivi u pravilu vrijede za cijelu Europu. Je li tvoj auto obuhvaćen i je li akcija odrađena, provjeri po VIN-u u ovlaštenom servisu. Opisi su na engleskom, kako ih objavljuje DVSA.
- Motor / gubitak snage There is a risk for trapped air to be in the cooling system which may result in insufficient cooling of engine components16. 07. 2020. · R/2020/210
- Motor / gubitak snage There is a risk for trapped air to be in the cooling system08. 07. 2020. · R/2020/205
- Opasnost od požara The engine's plastic inlet manifold may melt and deform07. 10. 2019. · R/2019/180
- Sustav goriva Small cracks on the inside of a rubber fuel hose04. 01. 2019. · R/2018/377
- Zračni jastuk One or more airbags may fail to deploy in the event of a collision03. 01. 2017. · R/2017/002
- Opasnost od požara Coolant leakage may result in a fire26. 10. 2016. · R/2016/249
- Zračni jastuk Driver's airbag module may not deploy as intended01. 06. 2016. · R/2016/117
- Svjetla Cem software may malfunction25. 03. 2014. · R/2014/034
Česta pitanja
Koji su najveći rizici kod modela Volvo V40 s motorom T4 / T5 (VEA benzin)?
Kvarovi s najvećim rizikom: puknuta membrana odzračivanja kartera (PCV) (80.000–180.000 km, 200–600 €).
Ima li Volvo V40 T4 / T5 (VEA benzin) remen ili lanac razvoda?
Remen · 150.000 km / svakih 120 mj.
Koje ulje treba Volvo V40 T4 / T5 (VEA benzin)?
0W-20 · Volvo VCC RBS0-2AE · ~5,2 L · svakih 15.000 km.
Izvori i napomene
Glavni izvori za kvarove ovog motora:
Kvarovi, intervali i cijene su orijentacijski i prikupljeni iz javnih izvora i iskustava vlasnika; uvijek se osloni na servisnu knjižicu i pregled kvalificiranog servisa. Statistika pregleda: DVSA – Anonymised MOT tests and results, Open Government Licence v3.0. Nizozemski pregledi: RDW Open Data (CC0). Izvedbe motora: EEA, praćenje emisija CO₂ novih osobnih auta (CC BY 4.0, DG CLIMA). Prijave vlasnika: NHTSA ODI (javno dobro). Opozivi: DVSA Vehicle Safety Branch Recalls Database, OGL v3.0. Nazivi marki i modela zaštićeni su znakovi svojih vlasnika i koriste se samo radi opisa vozila. Kako provjeravamo podatke →
Ažurirano 29. 10. 2026.